PRZESTĘPSTWA

selective photo of a girl holding bubbles

Przestępstwa są zwykle głównym tematem wieczornych wiadomości. Dzieci obawiają się, że to samo może przytrafić się im lub ich najbliższym. W rezultacie oglądania telewizji niektóre z nich mogą nawet bać się wyjść z domu i iść do szkoły. Niestety, w tym przypadku nie możesz zapewnić malca, że nic mu się nie stanie, ponieważ w rzeczywistości nasze ulice i miasta nie są miejscem, w którym można czuć się bezpiecznie. Możemy jednak sprawić, by nasze dzieci nie czuły się całkowicie bezsilne, pozbawione wpływu na to, co się dzieje.
Naucz dziecko dzwonić pod numer 997, włączać system alarmowy w domu i zamykać drzwi. Pozwól mu na branie lekcji karate czy innych sposobów samoobrony, a dzięki temu uwierzy w siebie i nie będzie tak zalęknione. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego i nie stwarzaj sytuacji, w której może się czuć zagrożone. Przypominaj mu, że nie wolno w zatłoczonych miejscach odłączać się od rodziców, nauczyciela czy opiekuna i nie wolno wieczorem przebywać poza domem. Powiedz mu, aby w sytuacji zagrożenia zaczęło uciekać i krzyczeć. Dziecko powinno znać sąsiadów, wtedy będzie mu łatwiej wołać o pomoc. Takie postępowanie powinno nieco uspokoić malca.
Leczyłam kiedyś sześcioletnią dziewczynkę. Lęki pojawiły się u niej zaraz po tym, gdy ktoś w nocy próbował włamać się
do domu. Ojciec był w podróży służbowej. Dziewczynka, obudziwszy się, usłyszała, że ktoś próbuje otworzyć drzwi wejściowe. Obudziła mamę, która po zawiadomieniu policji zebrała wszystkie dzieci w jednym pokoju. Chociaż policja natychmiast przyjechała i nic złego się nie stało, dziewczynka przez następne dwa lata bała się iść spać. Każdego wieczora kilka razy sprawdzała, czy drzwi są zamknięte i czy działa system alarmowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *