Jesteś w ciąży i czeka Cię badanie krzywej cukrowej, czyli inaczej test obciążenia glukozą 75g w ciąży normy. Jest to istotne badanie ze względu na ryzyko zachorowania na cukrzycę w ciąży, która jest niebezpieczna dla mamy, jak i dla płodu rozwijającego się w brzuchu.
Badanie to polega na pobraniu krwi z żyły i oznaczeniu stężenia cukru we krwi. Po tym pielęgniarka przyniesie około 300 ml wody i 75 g glukozy. Glukozę należy wymieszać z wodą i wypić, co może okazać się nie lada wyzwaniem. Tak słodki napój pity na czczo może prowadzić do wymiotów, lecz należy się powstrzymać, gdyż w innym wypadku badanie będzie trzeba powtórzyć. Po wypiciu glukozy pielęgniarka, dla złagodzenia nieprzyjemności z tym związanych, może zaproponować, aby popić to paroma łykami zwykłej wody. Godzinę po wypiciu glukozy pielęgniarka przyjdzie i zbada poziom cukru we krwi. Całość badania kończy się ponownym pobraniem krwi po upływie dwóch godzin od wypicia glukozy. Podczas tych dwóch godzin należy odpoczywać i nie opuszczać poradni. Przyszła mama po wypiciu glukozy może poczuć się źle, może odczuwać chęć wymiotów czy osłabienie i ból głowy. Celem badania jest zweryfikowanie jak organizm poradzi sobie z olbrzymią dawką cukru poprzez wydzielenie odpowiedniej dawki insuliny przez trzustkę.
test obciążenia glukozą 75g w ciąży normy zgodnie z najnowszymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologii:
– glikemia na czczo wynosi od 92 do 125 mg/dl;
– glikemia po 1 godzinie: 180 mg/dl i powyżej;
– glikemia po 2 godzinach: 153-199 mg/dl.
Należy mieć na uwadze, że wiele czynników może wpłynąć na wynik badania. Stres, zbyt intensywne ćwiczenia czy niektóre leki. Przed przystąpieniem do badania poinformować trzeba lekarza o przyjmowanych lekach.
Biorąc pod uwagę fakt, iż cukrzyca zaburza odpowiedni rozwój płodu, należy do badania zgłosić się bezwzględnie. Dzięki temu mamy pewność, że jeżeli kobieta w ciąży cierpi na cukrzycę to odpowiednio leczona zminimalizuje lub wykluczy całkowicie takie wady płodu jak wady cewy nerwowej lub wady serca dziecka.